Co jest lepszą inwestycję Fundusz czy Lokata?

Wśród Polaków najpopularniejszym sposobem na lokowanie swoich oszczędności jest założenie lokaty w banku. Jednak wraz ze wzrostem popularności funduszy inwestycyjnych, banki z całych sił starają się nadążyć za konkurentem. Są jednak bez szans. Dlaczego? Po pierwsze, fundusze inwestycyjne generują dużo większy zysk niż lokaty. Dla przykładu, kilka funduszy akcyjnych w okresie do lipca 2006 do lipca 2007 roku miały zyski na poziomie 112% rocznie. Dla porównania, najlepsze lokaty są oprocentowane na 5% w skali roku. Spróbujmy porównać fundusz inwestycyjny z lokatą, skupiając się jeszcze na innych aspektach niż sam zysk. Każdej opcji przypiszmy od razu liczbę punktów, by szybciej zobaczyć różnice.

– bezpieczeństwo 4 i 4 (odpowiednio fundusz inwestycyjny i lokata)
– dostęp do środków pieniężnych
– wszystkich wpłaconych 2 i 3
– wpłaconych + wygenerowany zysk 4 i 1
– natychmiast 1 i 3
– potencjalny zysk 4 i 1
– koszty prowadzenia 3 i 3
– pespektywa zysku w długim okresie 5 i 2.

Przeprowadźmy w związku z tym małą symulację, w której porównamy fundusz inwestycyjny z lokatą.

Pod uwagę bierzemy lokatę oprocentowaną na średnio 4,5% w długim okresie. Jeśli chodzi o fundusz, zakładamy najbardziej zachowawczą opcję – tzw. fundusz bezpieczny. Wśród tego typu funduszy znajdziemy takie, które generują zysk na poziomie nawet 16% rocznie. Żeby jednak nie przesadzić, załóżmy zwrot na poziomie 9% w skali roku. Zazwyczaj wygenerowane w skali roku zyski będą trochę większe, weźmy jednak poprawkę zarówno na okres bessy, jak i hossy. Załóżmy również, że będzie to inwestycja długoterminowa – trwająca 20 lat, a nasz kapitał początkowy wynosi 10 tys. złotych.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczowa jest tu idea procentu składanego. Po prostych rachunkach dostaniemy takie wyniki:
– na lokacie po roku 10 450 zł
– w funduszu inwestycyjnym 10 900 zł.
Wykonując te same obliczenia dla kojonych 9 lat otrzymamy:
– na lokacie 15 529,69 zł
– w funduszu inwestycyjnym 23 673,64 zł
Co jest już naprawdę sporą różnicą, a to dopiero połowa okresu naszej inwestycji. Sprawdźmy, jakie będą wyniki po 20 lat:
– na lokacie 24 117,14 zł
– w funduszu 56 044,11 zł.

Ponad dwa razy więcej możemy zgromadzić na funduszu niż na lokacie, inwestując początkowo ten sam kapitał. Cóż, to jest właśnie magia procentu składanego w długim okresie. Na początku różnica w oprocentowaniu lokaty bankowej i funduszu inwestycyjnego wynosiła 4,5%. Jednak po 20 latach różnica sięga ponad 100%. Niestety zysk ten należy pomniejszy o 19% podatku od zysków, który nakłada na nas państwo polskie.

Powyższe wyliczenia przeprowadziliśmy dla jednego z funduszów bezpiecznych, a co by było, gdybyśmy zainwestowali w fundusz akcyjny, który generuje zyski na poziomie 30%, niektóre nawet 110%? Oczywiście, założenie, że rok rocznie dostajemy taki zysk, byłoby bardzo optymistyczne. Tak realnie możemy przyjąć zysk na poziomie 20 a może i 25%, patrząc na te 20 lat inwestycji. Lepiej założyć mniej i być potem pozytywnie zaskoczonym niż odwrotnie, prawda?

Zdaję sobie sprawę, że teraz dla Ciebie to wszystko wygląda nierealnie. Jednak taka jest rzeczywistość. Umiejętnie inwestując, będziemy mogli osiągać tak duże w porównaniu do zwykłej lokaty bankowej zyski.

Przeanalizujmy teraz działalność banków. Oprocentowanie ROR-ów czasem wynosi 0%, najczęściej ok. 2%. Oczywiście, w okresach promocyjnych możemy nawet dostać i 4%. Lokaty są z kolei oprocentowane na 4 do 5% w skali roku. Zastanówmy się teraz, skąd w ogóle wziął się ten zysk, w jaki sposób banki go wygenerowały. Ten zysk pochodzi z kredytów, które udzielił w tym okresie bank. Jak wiesz, takie kredyty oprocentowane są nawet na 20%. Z czego 15% jest czystym zyskiem banku, a całym 5% bank postanowił się podzielić z Tobą. Ty oddajesz swoje pieniądze bankowi, który zaczyna nimi obracać, generując zyski, z których Ty dostajesz marną część.

Zatem podstawową różnicą pomiędzy funduszem inwestycyjnym a bankiem jest to, kto na tym zarabia. W funduszu zarabiasz Ty, a naczelną zasadą działalności banku jest maksymalizacja jego zysku. Widzisz różnicę? Oczywiście, fundusze pobierają też skromne prowizje za zarządzanie Twoim portfelem, dalej jednak fundusz jest o wiele bardzie korzystniejszą opcją niż wybór lokaty bankowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.